BULDAN- Doğadan Tarihe, Bisiklet ve Yürüyüş Parkurları

Coğrafi konumu nedeniyle kendine özgü bir iklime ve bu iklimi yarattığı benzersiz bitki örtüsüne sahip olan Buldan ilçesi, huzur ve sükünetin el ele gezdiği bir mekan. Issız ormanlarından ve göletlerinde sadece kuş cıvıltılarının duyulduğu, tepelerinde inci taneleri gibi yayla evlerinin parıldadığı kentlerinde, ilçe sınırları içinde kalan Tripolis Antik Kent kalıntılarını takip edebilir, ovalar ve platolar oluşturduğu derin vadilerinde ışıltılı patikalarında macera peşinde yürüyebilir veya bisiklette binebilirsiniz.


Tarihten bu güne ulaşan buldan bezleri ve buldan dokumacılığı ile ünlenmiş olan bu şirin belde, denizden 690 metre yükseklikte yer alıyor. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi evlerinin değerleriyle de öne çıkan Buldan, gün ışığından yararlanılarak tasarlanan Ahşap ve cumbalı evlerinin saçak ve bacaları ile Cumbalı sundurmaları da ayrı bir güzellik taşır.


Sebze ve meyve yetiştiriciliğine uygun bir belde olan ilçede, Karasal iklim ile Akdeniz ikliminin sırını zeytin ağacı çizer. Yöre insanına önemli gelir kaynakları çizen ovalarında pamuk, sultaniye üzüm, incir ve tahılgiller, yaylarında tütün ve yaz sebzeleri yetiştirilir.


Dört mevsim yeşilinin her tonunu hâkim olduğu renkler sunan ilçemiz, kızılçam, alıç, Çitlembik (Melengiç) ve meşe ağaçlarıyla donanmış bu gür ormanlar, Buldan’ın en yüksek noktası olan Karlık tepesine kadar uzanır. Yüksek bir yayla çukurunda yağmur sularının toplanmasıyla ortaya çıkan Süleymanlı Gölü, civarındaki ıslak çayırlar, ağaçlık ve çalılık alanlar, orman sınırları ve tarımsal araziler kuşlar bakımından önemli bir ekosistem oluşturmakta. Yaban ördeği ve leylek gibi kuş türlerine ev sahipliği yapan göl, barınak teşkil eden bitki türlerine sahip “Sulak alan Ekosistemi” olarak günümüzde 75 ötücü olmayan (Nonpasseres) ve 88 ötücü (Pes-seiformes) olmak üzere toplamda 182 kuş türüne de ev sahipliği yapıyor.


Türkiye de en kolay şekilde ulaşılabilecek zengin tarih miraslarıyla dolu ilçemize ziyaret ettiğinize hiç pişman olmazsınız. Buraya yapacağınız tatil planınızda hayatınızı deneyimle zenginleştirmek ve farklı alanları keşfetmek için elinizde kocaman bir fırsat olacaktır.


DENİZLİ-BULDAN güzergahlarına ulaşmak için Link


Parkur Haritası için Link


Parkurların Gps verilerine ulaşmak için Link


Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde