Aydın Karacasu Dağ Bisikleti ve Yürüyüş Parkurları

Aydın Karacasu Kaymakamlığı ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) ortaklığı ile yapılan hibe destekli ‘Karacasu Eko Turizmle Yeni Bir Destinasyon” kapsamında 260 km toplamında Dağ Bisikleti ve Yürüyüş rotalarının GPS kayıtlarının alınması tamamlandı. Bu proje ile birlikte görünürlüğü ve tanıtımı için harita ve tanıtım kitaplarını hazırlanarak ilçe tanıtımına alternatif turizme, eko turizme kazandırmak hedeflenmiş.

Ekoturizmin en çok tercih edilen etkinliği olan doğa yürüyüşleri ve Bisiklet etkinlikleri, genellikle sivil toplum kuruluşları tarafından organize edilmekte ve gruplar halinde gerçekleştirilmekte. Karacasu, Karıncalı Dağı ormanlık alanlardan geçen doğa yürüyüş ve orman yollarında yapılan faaliyetin denetlenebilmesi, katılımcıların bilgilendirilmesi ve kırsal kalkınmanın desteklenmesi de bu projenin yapı taşlarından biri olmuştur. 

Karacasu Dağ Bisikleti ve Yürüyüş rotaları tespit aşamasında yüklenici firmaya rehber olması açısından Karacasu Mahalle muhtarları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılan toplantılarda Karacasu'nun en güzel 27 yeri ve bu yerlere yakın yürüyüş ve bisiklet parkurları tespit edildi. En az günü birlik yürüyüşlere uygun 12-18 km uzunluğunda 8 Yürüyüş rotası, 14-45 km uzunluğunda Dağ Bisikleti ve bu rotalara yakın doğal güzellikleri ve su kaynakları iyi olan kamp alanları tespit edilmiş oldu.


Öne Çıkan Parkurlar 
Karacasu ilçe merkezden başlayan rotalar; Kahvederesi Yayla, Küçük Dağlı Mahallesi, Büyükdağlı Mahallesi, Karıncalı Dağı(Karlı Yaygın kulesi), SünbülKaya, Esençay, Esençay Şelalesi, Bahçeköy, Bahçeköy Şelalesi (Cağlayan Tabiat Parkı), Yenice, Alemler, Yenice, Çamköy, Yazır, Dandalas, Güzelbeyli, Geyre, Aphrodısıas, Çamarası, Sırtlanini Mağarası, Nargedik, Yolüstü, Tekeliler, Osmanlı
Sarnıç, Görle Kanyonu ve Arapapişti Kanyonunun doğal ve kültürel belgelerinin Doğa Yürüyüş ve Dağ Bisikleti Parkurlarının belirlenmesi, dairesel ve noktadan noktaya parkurların kayıtlarının alınması, yükselti eğrileri çıkarılması, Noktadan Noktaya, Gidiş-Dönüş Rotaları, Devamlı Sürüşler, rotaların haritalandırma hakkında ilgili düzenleme çalışmasının yapılarak uygun ölçütlerle sınıflandırılması yapılmıştır.


Aydın-Karacasu Eko-turizm güzergahlarına ulaşmak için Link

Parkur Haritası için Link

Parkurların Gps verilerine ulaşmak için Link

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu