Kocaeli Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları

Kocaeli, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biri olan Marmara Bölgesi içinde bulunuyor. Yaklaşık 67.000 Km karelik bir yüz ölçümü ile, Türkiye’nin %8,5’unu kapsamaktadır. Marmara Denizi’nin kuzey doğusunda yer alan iki tabakalı bir su kütlesine sahip İzmit Körfesi’nin hidrografik özellikleri genelde Marmara denizi ile benzerlik taşımakta. Balkan Yarımadası ile Anadolu arasında köprü niteliği taşıyan, aynı zamanda iki ana kıtayı bir birine bağlayan önemli bir bölgedir.

Kocaeli coğrafyasının büyük bir bölümü; kuzeydeki Kocaeli Yarımadasını’nı kaplayan plato ile, bunun üzerindeki küçük tepeler ve güneydeki Samanlı Dağları oluşturmakta. İlin kuzeyini oluşturan Kocaeli Yarım adası, Jeolojik devirlerde bir çok kez sular altında kalmış ve çukur alanları denizin basması sonucu İzmit Körfezi oluşmuş. Körfezin kuzey kıyısında , Derince ve körfez ilçeleri ile güney kıyısında ovalar ,platolar ve küçük dere vadiler bulunur. Değirmendere ve Başiskele ilçesi arasında bulunan ovalar genellikle akarsuların yığıntılarıyla oluşmuş küçük alüvyal düzlüklerden oluşuyor.

Kocaeli ili, Türkiye’nin önemli bir sanayi bölgesi olmakta birlikte, İstanbul ve Bursa’ya yakın olması ve tüm seyahat acentelerinin farklı parkurları tur programlarına almaları nedeniyle, son yıllarda oldukça popüler bölge haline geldi. Kocaeli Yuvacık Barajı çevresindeki parkurların, Türkiye’de yürüyüş ve bisiklet aktivelerinin gelişmesinde önemli payı var. İstanbul’a Yuvacık Barajı’nın etrafında Aytepe, Bıçkıdere, Camidüzü, Değirmendüzü, Hamzadağ, Kaya üstü Yaylası, Kazandere Soğukdere, Simon’un Sırtı gibi bir çok yürüyüş ve bisiklet parkurları bulunuyor.


Hamza dağı , Kocaali’de Doğal yürüyüş ve bisiklet parkurları içerisinde en güzel manzaraya sahip parkurlardandır. Bölge coğrafyasını oluşturan tüm etkenler buradan görebilirsiniz. İzmit Körfezi’ni kuş bakışı görebilmenin yanında, Sapanca Gölü’nü ve Kartepe’ye doğru yükselen ormanlar sanki bir adım ötede duygusu hissettiren yerlerden biri. Yürüyüş yapmak isteyenler içi; Parkurun başlangıç noktası olan Camidüzü Köyünden başlayarak Hamza Dağı manzarası eşliğinde hafif hafif yükselerek orman içi araç yolundan oluşan parkuru takip edilerek varılır.Bisiklet kullanıcılarının başlangıç yeri olarak Yuvacık köyünü seçebilirler. Yuvacık barajını takip ederek Camidüzü köyüne doğru inişli çıkışlı yükseltilerle, . Yuvacık barajının 644 metre yüksekliğinde bulunan Hamza Dağına ulaşabilirsiniz. Körfez manzara eşliğinde gününüzü değerlendirirken, Körfezin kuzeyinde ufuk çizgisinin bittiği noktada yükselen Çenedağını seyredebilirsiniz.


Yuvacık çevresinde en iyi yürüyüş zamanı, arıların çiçek peşinde koştuğu bahar aylarının başlangıcıdır.Samanlı dağlarını süsleyen ormanların yeşillendiği bu dönemin tek dezavantajı tepelerden gelen kar sularının derelerin debisini arttırmasıdır.


Bu rotalardan bir diğeri ise; Aytepe’den başlayarak Yuvacık Barajına ulaşan güzergah. Beşyayalar Tabiat Parkı’nın kat eden bu etap, derelerin aktığı vadilerden yemyeşil tepelere uzanıyor. Aytepe yakınında ki Soğukpınar su istasyonu çıkış noktamız.Her seviyede yürüyüşçünün katılabileceği bu aktivite, orman içi yolları ve parkur tabelaları ve yön işaretleri takip ederek varılıyor.Sıcakdere’nin Kirazlıdere’ye katıldığı vadi birleşimini geçtikten sonra yaklaşık 12 kilometrenin ardından yuvacık yakınlarındaki tarihi kemer köprüde son buluyor. Parkur boyunca birkaç yerde temiz su kaynağı var. Bisiklet kullanıcıların geçilmesi zor olan bir parkur, yürüyüş rotası olarak aktivite yapılmazını tavsiye ediyorum.

Bir diğer rota ise; Kocaeli ilini en yüksek noktası olan Kartepe (1602 metre), kışın cazip bir kayak merkezi. Bahar aylarından itibaren ise yürüyüş ve bisiklet parkuru güzergahlarını adımlamaya ve pedallamaya gelen konuklarını ağırlıyor. Ormanlık alanlar ve bitki çeşitliğiyle göz kamaştıran doruk noktası Sapanca gölü, İzmit körfezi ve Uludağ zirvelerini kapsayan müthiş bir panorama sunuyor. Ilık bahar günlerinden birinde yürüyüş yapmak isteyenenlerin öncelikle Sapanca Gölü kıyısındaki Marşüküye belediyesine gelmeleri gerek. Kartepeden gelen Aygır Deresi’nin bulunduğu vadide konumlanan, butik otelleri ve kır gazinolarıyla ünlü Maşukiye, doğal bir mesire ve dinlence mekanı.Parkurumuzun başlandığı Kuzuyayla, Kartepe zirvesinin hemen altında yer alıyor. Trekin parkuru 1300 metrelik bir irtifadan başlıyor, orman içi yolları ve patikaları takip ederek uzunluğu 9 kilometre olan ilk mola yeri Hacı Yakup Çayırı’na varılıyor.Bir kamp alanı olarakta düzenlenen alanda Kartepe zirvesine çıkılıyor. Geniş bir daire çizen parkur, bisiklet ve yürüyüş meraklılarına hoş bir kontranst yaratıyor.

“Bisiklet ve yürüyüş rotaları ilgili detayları (Kocaeli Bisiklet ve Yürüyüş Parkurları) başlıklı yazımla sizlerle paylaşacağım.”

Kocaeli’nin orman bitki örtüsü genelde Marmara Bölgesi özelliği taşımakta birlikte, kıyısıyla dağlık alanlar arasında önemli farklılıklar görülüyor.Ayrıca güneyden doğuya gidildikçe, Karadeniz’e özgü bitki örtüsü topluluklarının yeri Akdeniz bitkileri almaya başlar.Deniz seviyesine en yakın yükseltilerde ki bitki topluğu sert yapraklı orman kuşağı (lauretum) olarak adlandırılmaktadır. Maki formasyonunun hakim olduğu bölgede defne, kocayemiş, akşekeşme v.s bitki türleri gözlenir. Özellikle Baş iskele ve Kartepe ilçelerinde ve bu ilçelere bağlı Suaideye, Yuvacık, Bahçecik ve Mahşukiye’de kayın ağırlıklı koru ormanları, kestane ağırlıklı baltalık ormanlar ile çevrilidir.

Türkiye’de bitki çeşitliliği ve sayısal çoğunluyla dikkatte çeken Kocaeli il sınırları içerisinde endemik bitki yaşama ortamı olan alanlar ve çok ender hayvan türleri bulunan ender yerlerden biri. Çevre ve Orman bakanlığı tarafından sulak olan ilan edilmiş, İzmit Körfezi, nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan dikkuyruk ördeği ve küçük karabatakların üreme sonrası önemli bir konaklama beslenme alanlarından biri özelliği taşımakta. Ayrıca, Sapanca Gölü’nde yapılan sayımlarda (1995 ve 1996) önemli sayıda Macar ördeği, elmabaş patka ve sakarmeke gibi kuş türleri bulunuyor.

Kocaeli’nde Milli Park ve Tabiat olaylarının meydana getirdiği, bilimsel değere sahip herhangi bir Tabiat Anıtı yoktur. Ancak Tabiat Koruma Alanı olarak Gebze’de bulunan Balıklayalar Tabiat Parkı ve Yuvacık yakınlarında bulunan Beşkalar Tabiat Parkı bulunmakta.

Ballı kayalar tabiat Parkı Kocaeli’nin Gebze İlçesi sınırları içerisi bulunan Tabiat parkı, tavşanlı ve Denizli Köyleri ile çevrelenmiş bir alanda. Gebzeye 8 kilometre uzaklıkta olan Balıklayalar vadisi 1,5 kilometre uzunluğunda 40-80 metre genişliğinde, Tavşanlı, Pelitli, Köseler, ve Muallim gibi yerleşim merkezleri çevreleyen, Akdeniz ile Sibirya bitkiler coğrafyasının geçit kuşağında bulunmaktadır. Balıklayalar Vadisi, dağcılık sporu açısından hem yapı hem de yoğun insan yerleşimini bulunduğu bölgelere yakınlığı nedenliyle çok büyük bir değer taşımakta.

Kocaeli yarımadası, içinde bulunduğu Marmara bölgesi gibi geniş anlamda Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında bir geçit iklim tipine sahip. Bu iklim karakterini en iyi şeklinde bölgenin bitki örtüsü üzerinde görmek mümkün. Akdeniz ikliminin hakim bitkilerinden olan maki ile nemli Karedeniz ikliminde büyüyen ve gelişen içsalgı elamanları Kocaeli Yarımadası’na yan yana görülür. 

Yazları nispeten en düşük olduğu, maki elamanlarının türce en zengin yağış gösterdiği bölgeler arasında yer alan Kocaeli ili zengin florası ve yaban hayatı ile Yürüyüş ve bisiklet tutkunların gözdesi haline gelecektir. Orman içi araç yolu ve yer yer patikalardan oluşan parkurlar dört mevsim yürünebilse de en ideal zaman kış döneme hariç olan mevsimlerdir

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde