Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır.

Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. Büyük litrelik çantalar malzeme yönünden taşımanıza yeterli olacaktır. Ancak bilinmesi gereken taşınması için epey bir külfetlidir. Hafif yüklü çantalar direksiyon hâkimiyetinizi kolaylaştırırken taşınması için idealdir. Uzun turlarda özellikle sırtınızda taşımak istediğiniz yükleri bisiklet üzerinizde taşımanız, kullanış bakımından daha rahat etmenize olanak sağlayacaktır.

Yapacağınız aktiviteyi, çalışma kapasiteniz, kuvvettiniz, koordinasyonunuz, çabukluluğunuz ve fiziksel dayanıklılıkla ile ilgili mevcut kondisyon durumunuzu değerlendirerek etkinlik düzeyinizi belirlemenizde fayda var. Tabi sadece fiziksel olarak yeterliliğin yanı sıra bisiklet kullanırken güvenliğiniz, konforlu bir sürüş gerektiren, bisiklet ergonomik ayarların yapılması ve gözetilmesi gerekmektedir. Bunların başlıca dikkat edilmesi gereken kadro boyları, sele yüksekliği, gidon boğazı ve açısı, firen elcik ayarları ve barentler (Boynuz) gibi seyahat sırasında birçok rahatsızlığın temelinde uygun olmayan bisiklet secimi ve ergonomik ayarların gözetilememesi sebebinden kaynaklıdır.

Direksiyona takılan portatif çantalar ise hemen elinizin altında küçük eşyalarınıza ulaşmak için kolaylık sağlar. Gece ve yağmurlu günlerde sürüşlerinde bisikleti aydınlatan reflektörler kullanılması gerekir. 

Bisiklet kullanıcıların en önemli aksesuarlardan biri ise giyim olarak karşımıza çıkıyor. Bisiklet sürerken dağların yüksek kesimlerinde veya yaz aylarında kıyafet secimi, etkinlik sürecince rahat etmemizi kolaylaştıracaktır. Trafikte kolayca fark ettirecek giysiler giymek emniyet acısından önemlidir. Bisiklet kullanıcıların tur sürecince bisiklet kaskı takması gerekliliğini hatırlatmak isterim. Bisiklet sürerken giysileriniz parlak renkli forma, yaz aylarında güneş ışınlarını yansıtacak acık renkli mayolar kullanılması tercih ediniz.

Uzun mesafeli bisiklet kullanıcıları ayakkabı seçiminde sabitleyici pedal sistemleri kullanılması önerilir. Performans bakımından daha verimli olması, bisiklet kullanımında daha iyi sonuçlar vermektedir. Sürüş sırasında ayakkabı ayağınızı kavraması ve pedal secimi ile ayakkabınızı sürüş şekline göre ayarlanması gerekir. Spor ayakkabı tarzında sabit tabanlı kilitli pedal sistemi ayakkabı tercih edebilirsiniz.

Günlük bisiklet sürüşlerinizde olası sorunlara karşı hazırlıklı olmak için yanımızda bazı malzemelerin olması gerekir. Kısa süreli problemleri aşmak için yanınızda bulunması gereken bisiklet tamir kitleri sizin o an ki sorunuzu çözecektir. Bisiklet kullanırken yanımızda taşımak istediğimiz malzemelerin neler olduğunu listeleyen “Günlükkullanımda yanımızda olması gerekenler” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Bisiklet Kullanıcılarının günlük aktivitelerine ve Fiziksel uygunluğu dikkat etmeleri gerekmektedir. Fiziksel uygunluk kalp-solunum sistemi dayanıklılığı, kas dayanıklılığı, kas kuvveti, kas gücü, sürat, esneklik, çeviklik, denge, reaksiyon zamanı ve beden kompozisyonunu içermektedir. Bu nitelikler sportif performans ve sağlık bakımından farklı önemlere sahip olduklarından performansla ilişkili fiziksel uygunluk ve sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk olarak adlandırılmaktadır.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde