Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde

Gelişen teknolojiyi düşünerek 2017 yılının Aralık ayının başında Kocaeli Yürüyüş Parkurları için bir mobil uygulama Google Play ve App Store hizmete girdi. Kocaeli Yürüyüş Parkurları’nın mobil uygulaması içerisinde dört ana başlık altında oluşturulan disiplinler bulunmakta.

51 parkur, 1530 km rota;

Kocaeli Yürüyüş Parkurları mobil uygulaması içerisinde; yürüyüş ve bisiklet etkinliklerinden oluşan, dört disiplin altında toplanan 51 parkur ve 1530 km uzunluğunda rotalar bulunuyor. Kocaeli’nin doğal yürüyüş ve bisiklet rotaları; Tematik parkurlar (Trekking), Günübirlik Yürüyüş Parkurları (Hiking), Kanyon Geçişleri (Kanyoning) ve Dağ Bisikleti Parkurları (Mountain Biking) şeklinde katogerize edilmiş.

 Oluşturulan parkurların büyük bölümü patikalardan oluşuyor. Kocaeli coğrafyasında oluşturulan doğal bisiklet parkurları ya da bir başka deyişle dağ bisikleti parkurları; doğal bir ortam içerisinde yapılan kros etkinlikleri şeklindedir. Doğa içerisinde, toprak araç yolları ve patikalardan uzun mesafeler alınacak şekilde hazırlamış kros parkurları; ‘doğal’ temelli disiplinden oluşuyor. Kocaeli doğal yürüyüş ve bisiklet parkurlarının büyük bölümü Samanlı Dağları’nda bulunuyor. Bu bölgenin genelinde Kafkaslardan 93 Harbi’nden göçen halklar yaşıyor. Aynı dönemde Balkanlar’dan da bu bölgeye çok ciddi göçler olmuş. Bölge halkı mümkün olduğu kadar kendi öz değerlerini muhafaza etmişler. Rotalar; baharda komar çiçekleri ile bezeniyor. Yaz aylarında ise yeşilin her tonunu görebiliriz. Sonbaharda ise renkleri isim bulunamayacak kadar çeşide bürünüyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri