Ana içeriğe atla

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde

Gelişen teknolojiyi düşünerek 2017 yılının Aralık ayının başında Kocaeli Yürüyüş Parkurları için bir mobil uygulama Google Play ve App Store hizmete girdi. Kocaeli Yürüyüş Parkurları’nın mobil uygulaması içerisinde dört ana başlık altında oluşturulan disiplinler bulunmakta.

51 parkur, 1530 km rota;

Kocaeli Yürüyüş Parkurları mobil uygulaması içerisinde; yürüyüş ve bisiklet etkinliklerinden oluşan, dört disiplin altında toplanan 51 parkur ve 1530 km uzunluğunda rotalar bulunuyor. Kocaeli’nin doğal yürüyüş ve bisiklet rotaları; Tematik parkurlar (Trekking), Günübirlik Yürüyüş Parkurları (Hiking), Kanyon Geçişleri (Kanyoning) ve Dağ Bisikleti Parkurları (Mountain Biking) şeklinde katogerize edilmiş.

 Oluşturulan parkurların büyük bölümü patikalardan oluşuyor. Kocaeli coğrafyasında oluşturulan doğal bisiklet parkurları ya da bir başka deyişle dağ bisikleti parkurları; doğal bir ortam içerisinde yapılan kros etkinlikleri şeklindedir. Doğa içerisinde, toprak araç yolları ve patikalardan uzun mesafeler alınacak şekilde hazırlamış kros parkurları; ‘doğal’ temelli disiplinden oluşuyor. Kocaeli doğal yürüyüş ve bisiklet parkurlarının büyük bölümü Samanlı Dağları’nda bulunuyor. Bu bölgenin genelinde Kafkaslardan 93 Harbi’nden göçen halklar yaşıyor. Aynı dönemde Balkanlar’dan da bu bölgeye çok ciddi göçler olmuş. Bölge halkı mümkün olduğu kadar kendi öz değerlerini muhafaza etmişler. Rotalar; baharda komar çiçekleri ile bezeniyor. Yaz aylarında ise yeşilin her tonunu görebiliriz. Sonbaharda ise renkleri isim bulunamayacak kadar çeşide bürünüyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır. Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. …

Frig Vadileri Bisikletle Keşif

Sadece Eşek kulakları değil, her tuttuğunu altına çevirme isteğini kendisini açlıkla ölüm noktasına getirmesi, Frig kıralı Midas’ı belki de Anadolu topraklarının en popüler kralı haline getirmiştir. Bu efsaneler gibi, Makedonyalı ünlü kral Büyük İskender’in Bir kılıç darbesi ile keserek çözdüğü Gordion düğümü hikayesi belki de Anadolu insanının arkeoloji bilgisinde en çok yer eden öykülerdir. Ama çoğumuz bu efsaneler gibi Türkiye de “Sürdürülebilir Turizm” adı altında projelerden habersiziz. Doğa sporlarının yapılabileceği parkurlar çıkarılması, bu parkurları birbirleri ve ikmal noktaları ile birleştirerek, sürdürülebilir bir doğa sporları merkezi hâline getirmek için çalışmalar sürmekte.
Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya valiliklerinin oluşturduğu Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkındırma Birliği’nin (FİRİGKUM) işbirliği ile, antik dönemin önemli uygarlıklarından birine ev sahibi yapan geniş bir alanı tarih ve doğal değerleriyle birlikte tanıtılması için proje başlatılmış. İ…