Türkiye Kültür Yolları


Binlerce yıllık Türk tarihi derin, köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Kültürel varlıklarımızın zenginliği bu konuda yapılacak olan çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymaktadır.
Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasıyla bölgelerin turistik çekim alanları haline getirilmesi, kültür turizmi kapsamında değerlendirilen temaların en başta geleni “Kültür Yolları”dır. Tarih boyunca kelimenin tam anlamıyla medeniyetler arasında bir “köprü” olmuş Anadolu’da birçok kültür yolu bulunmakta.

1964 yılında Avrupa Konseyi’nin kıtanın kendi kültürel mirasın daha iyi algıya bilmesi için başlattığı “Avrupa Kültür Yolları” çalışması giderek yaygınlaşıyor. Sürdürülebilir eko-turizm anlayışının önemli mihenk taşlarından biri sayılan yürüyüş ve bisiklet rotaları, son yıllarda ülkemizde turizm portföyünde yerini aldığını söylenebilir. 

Türkiye’nin kültürel yollarını keşfetmek için hazırlanmış www.cultureroutesinturkey.com sitesi, aktif bir tatil planı için ihtiyacınız olan bilgileri ve rotaları paylaşıma sunuyor. Uzun mesafe yürüyüş ve bisiklet rotaları hakkında bilgi edinebileceğiniz bu sitede ayrıca bir tur operatörü veya bağımsız olarak doğa yürüyüşleri hakkında bağlantılara yer verilmiş.

Kendinize güveniniz oldukça iyiyse, fiziksel aktiviteniz uzun mesafeli yürüyüşe veya bisiklet binmeye hazır hissediyorsanız, benzersiz bir yolculuğun ilk adımlarını oluşturun.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde