Frig Vadileri Bisikletle Keşif

Sadece Eşek kulakları değil, her tuttuğunu altına çevirme isteğini kendisini açlıkla ölüm noktasına getirmesi, Frig kıralı Midas’ı belki de Anadolu topraklarının en popüler kralı haline getirmiştir. Bu efsaneler gibi, Makedonyalı ünlü kral Büyük İskender’in Bir kılıç darbesi ile keserek çözdüğü Gordion düğümü hikayesi belki de Anadolu insanının arkeoloji bilgisinde en çok yer eden öykülerdir. Ama çoğumuz bu efsaneler gibi Türkiye de “Sürdürülebilir Turizm” adı altında projelerden habersiziz. Doğa sporlarının yapılabileceği parkurlar çıkarılması, bu parkurları birbirleri ve ikmal noktaları ile birleştirerek, sürdürülebilir bir doğa sporları merkezi hâline getirmek için çalışmalar sürmekte.

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya valiliklerinin oluşturduğu Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkındırma Birliği’nin (FİRİGKUM) işbirliği ile, antik dönemin önemli uygarlıklarından birine ev sahibi yapan geniş bir alanı tarih ve doğal değerleriyle birlikte tanıtılması için proje başlatılmış. İlk olarak Frig vadilerini fotoğraflar eşliğinde 360 derecelik görüş acısıyla ayrıntılı olarak anlatılan " Sanal Gezinti CD"   hazırlanmış.
Frig Yürüyüş ve Bisiklet yolu, çalışmaları tamamlanmasıyla birlikte Türkiye’nin yeni keşif rotalarından biri olacak. Bu görkemli güzergah Afyon, Ankara, Eskişehir ve Kütahya illerine yayılan Frig vadilerinde antik dönemlerde kullanılan yollar esas alınarak oluşturulmuş. Toplam uzunluğu yaklaşık 400 Km olan Frig yürüyüş ve Bisiklet yolu, bu doğal güzelliklerinin doğaseverler ve bisiklet tutkunlarının tarafından verimli ve keyifli bir şekilde görülebilmesi amaçlanmış. Yürüyüş yolu Friglerin başkenti Gordion’dan (Polatlı-Ankara) başlayarak dini kültür merkezi Eskişehir’in Han ilçesi yakınında ki Yazılıkaya’ya uzanıyor. Buradan bir kolu Kütahya il sınırlarında kalan Frig vadilerini takip ederek Yenice Ciftliği’ne, diğer kolu ise Afyon’un Seydiler beldesine varılıyor. Güzergah bisiklet tutkunları tarafından da geçilebiliyor. Frig vadileri yöresi 28 doğal sit, 174 arkeolojik sit, 31 doğal ve arkeolojik sit, 1 tarihi site ve Türk döneminden kalan 105 anıt esere sahip.

Yol, uluslar arası standartlarda işaretlenerek yön tabelaları ile donatılması planlanıyor. Yürüyüşçüler ve Bisiklet tutkunlarının güvenle ilerleyebilmesi için rota ayrıntılarının ve GPS verilerinin yer aldığı bir rehber kitap hazırlanarak, projenin tamamının 2011’de bitirilmesi planlanıyor.

Yaşadığımız toprakların tarihöncesine yeniden uzanmak isteyen bisiklet tutkunlarına, tarihin kalıntılarında bir yolculuk sunuyor. Frig vadisi bisiklet parkurları adı altında iler ki günlerde paylaşacağım yazıları takip edebilirsiniz…


Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde