Bisikletle Kaçkar Dağları’nda Gezinti

Geleneksel evler, muhteşem bir doğa, zengin yaban hayat. Kimi zaman derin kanyonların tabanında, kimi zamanda tepesinde olağanüstü bir yolculuk. Dağların yüksek kesimlerine kadar uzanan yayla yollarını keşfetmek ayrı bir heyecan.

Etkinlik için İspir ilçesinden başlayarak Salaçor, Çamlıkaya ve Hadiçor etaplarından sonra Yusufeli’ne varmak. Oradan da Ayder tarafına geçmek en uygun olanı. Yusufeli arasında ki 90 kilometrelik yol Çoruh vadisi’nin en güzel yerlerinden geçiyor. Geçmişte öyleymiş, etabın hidroelektrik (HES) inşaatları yüzünden mahvedilmekte. Bu durumda nispeten daha hafif bisiklet rotalarını dörde bölmek gerekiyor.

Birinci yolculuk Yusufeli’den başlıyor. Eğer belli bir etaplarda bisikletinizi taşımayı düşünürseniz olağanüstü bir etkinlik yapmış olursunuz. Yusufeli başlangıç yeri olarak seçilerek, Berhal çayına paralel giden yol, ilk gününüzü rahatlıkla alır. Kısa ama yıpratıcı bir etap. Bu vadilerde HES projeleri henüz başlamadı. Yöreyi bozulmamış haliyle gören son bisikletçiler olabilirsiniz. Barhal’da geceledikten sonra sabah erkenden yola çıkılarak birkaç saatte Naznara Mahallesi’ne varabilirsiniz. Buradan itibaren bisikletlerinizi iki saat yanınızda taşıyorsunuz. Kargöle’e giden patika bir yerde çok belirgin bir şekilde sola kayarak Satıbe Yayla’ya doğru gider. Yolunuzun üstünde muhteşem manzaraya sahip düzlükte bir gece kamp yapın. Sabah erkenden kalkarak aşağıdaki mahallelerin arasında hızla inerek Barhal-Yaylalar köyü yoluna inip geceyi köyde geçirebilir ya da Olgunlar, Körahmet Mahallerine bisikletle gezebilirsiniz.


İkinci rota için; İspir’e gelip bisiklete buradan binmek. Ovit Dağı yönünde ilerlerken Yedigöller-Morayayla Tabelasından girince iki saat içinde Moryayla’ya varırsınız. Buradan itibaren yokuş yukarı çıkacaksınız. Etap uzun değil ama dik. Yolun bittiği yerin yakınında bulunan Yedigöller’de birkaç gün geçirebilirsiniz.

Üçüncü rota Çamlıhemşin’den  başlıyor. Çat’tan sonra Vercenik Yayla’ya kadar bisikletle gidip orada kamp kurabilir, daha sonra tekrar aşağıya inerek Elevit Yayla-Trivot Yayla’la yönüne gidebilirsiniz.

Dördüncü önerim Ayder Yaylası civarında irili ufaklı bir çok bisiklet rotası bulunuyor. Bunların en güzeli Pakut Yayla-Hazindağ Yayla-Samistal Yayla rotalarıdır.

Kaçkar dağlarında çok sayıda zorluk derecesine sahip bisiklet parkurları bulunuyor. Bisiklet ile uzun mesafeli tur deneyimi yaşamak isteyenler içi de farklı rotalar var. Bisiklet turu yapan her kesin yaşaması gereken bir macera. Teknik hiçbir zorluğu yok ancak üst düzey dir dayanıklılık, sağlam bir psikoloji ve iyi bir performans gerektiriyor. Bu tur bisiklet turlarında en zor tarafı her sabah çadır toplamak, akşam tekrar çadır kurmak ve 20-25 kilodan fazla kamp yükünü taşınması da işin bir başka zorluğu. Off Road kullanıcılarının da güzergahı olan bu parkurun tümünde gecelemek için pansiyonlar ve ya otel bulmak mümkün. Bu da kamp yükü taşımak istemeyenler için alternatif bir cözüm.

1.Gün :  Erzurum Narman Kanyonu-Tortum vadisi-Yusufeli Berhal-Yaylalar köyü:ilk sürpriz Narman’daki kırmızı peri bacaları.Mars yüzeyini andıran kırmızı periler diyarından ayrılmak istemeyeceksiniz. Tortun Vadisi ve Yusufeli’den sonra girilecek Berhal vadisi’nin her yanı farklı bir güzellik barındırıyor.Gece yörenin en eski doğa rehberi İsmail Altunay’ın pansiyonunda geçirebilirsiniz.

2.Gün: Yaylalar köyü Bıçakcılar-Özgüven köyü-Özgüven şelalesi:Şelale 160 metreden dökülüyor, Bisiklet için mükemmel bir parkur.

3.Gün : İspir-Mor Yayla-Yedigöller:Yörenin en güzel gölleri.yol gölleri kuş bakışı seyredebileceği noktaya kadar gidiyor.Gece burada kamp kurulabilir.

4. Gün :   İspir-Coruh-Sarıkonaklar köyü:Dağların arasına sıkışmış bu muhteşem köy, Kaçkar Dağları’nın Erzurum tarafında kalıyor.

5. Gün :    İspir Ayder Yaylası-Yukarı Kavran Yaylası: Bugünden itibaren Karadeniz’in yeşili gösterecek kendini. Burada bir gün kalınarak Kaçkar dağı’nın kuzey tarafında bulunan buzullar görülebilir. Yaylada bir pansiyon var. Yukarı kavran Yaylası’ndan buzluların gözlendiği Öküz Çayırı, yürüyerek en yavaş ekip için bile üç,dört saatten fazla zaman almaz. Yukarı kavran Yaylasında mıhlama ve alabalık yiyebilir, yaylada ki insanlarla keyifli sohbet edebilirsiniz.

6. Gün :   Ayder Yayla-Borçka-Beyuzsu Yaylası: Sırtını Kaçkar Dağları’na vermiş Beyazsu, yörenin en güzel yaylalarının başında geliyor.Burada da bir pansiyon var.

Beyazsu Yaylası-Borçka-Kara Göl Macahel: Beyaz su Yaylası’ndan çıktıktan birkaç saat sonra yolcuları, dağların arasına sıkışıp kalmış saklı cennet olan Macehel(Camili) karşılıyor.

Kaçkar Dağları’nı şekillendirdiği yaylalar, buzul gölleri ne yazık ki bilinmediği, bu muhteşem doğanın keşfedilmek için beklediğini göreceksiniz.K

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde