Ana içeriğe atla

Yalova-Seyir Yolu


Yalova, zengin orman varlığı, verimli tarım toprakları, termal ve kaplıca olanakları, doğa yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğal güzellikleri ve Atatürk’le bütünleşen imajı ile önemli bir turizm potansiyeline sahip. İstanbul,İzmit ve Bursa’ ya yakınlığı nedeniyle buralarda yaşayan ve büyük şehirde yaşamanın zorluklarıyla karşı karşıya bulunan önemli bir kitle, doğa ile iç içe olabileceği, yerel kültürü yerinde görüp yaşayabileceği bir destinasyona çok yakın bir mesafededir.

Marmara bölgesizinde kuzeyde İzmit körfezi, güneyde İznik gölü ve Gemlik Körfezi’yle sınırlanan yörede batıda Bozdurun, doğuda Sakarya nehrinin Geyve Boğazı arasında yer alan Samanlı dağları, güzellikleri içine gizlenmiş Trekking ve bisiklet parkurlarını oluşturan rotalara sahiptir.


2003 yılından bu yana altyapı çalışmaları oluşturulmuş ve 2006 yılı itibariyle Yeşil Mavi Turizm Seyir Yolu Projesi kapsamında Yalova, Çınarcık, Armutlu, Gemlik, Orhangazi, Çiftlikköy, Altınova il-ilçe sınırları arasında yürüyüş ve bisiklet rotaları belirleme çalışmaları yapılmış. Yalova Valiliği tarafından sürdürülebilir turizm çerçevesinde tabi-i güzelliklerini korumak, yörenin sosyal ve kültürel yapısını koruyarak alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi fikri “Yeşil Mavi Turizm Seyir Yolu” projesinin başlangıcını oluşturmuş, Yöre hakkında bilgi almak ve gidilmek istenen yolların harita (Seyir yolu Kültür Haritası) bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi tüm yollar işinizi kolaylaştırmasını sağlamak için işaretlenmiş. Yalovanın doğa güzelliklerini tanıtmak amaclı bir de belgesel hazırlanmış,

Altın ova Hersek Köyünden başlayıp, Armutlu İlçesinden tamamlanan 127 km yol uzunluğu, 62 km bağlantı yolları ile toplam 189 kilometreyi buluyor. Tamamı asfalt yol olan tamamlanmış yollarda, foto safari, motorkros, bisiklet rotalarını bulabileceğiniz gibi Samanlı Dağları eteklerindeki alanda ise, trekking ve bisiklet tutkunları için bir çok parkur barındırmaktadır.

Tarihi, kültürel ve coğrafi güzellikleri ile değerleri birbirine bağlayarak, dağları, ormanları, şelale ve gölleri, hayvan, kuş türleri, denizi ile alternatif turizmin önemli bir merkezinin Yalova olduğunu görürsünüz.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır. Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. …

Türkiye Kültür Yolları

Binlerce yıllık Türk tarihi derin, köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Kültürel varlıklarımızın zenginliği bu konuda yapılacak olan çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasıyla bölgelerin turistik çekim alanları haline getirilmesi, kültür turizmi kapsamında değerlendirilen temaların en başta geleni “Kültür Yolları”dır. Tarih boyunca kelimenin tam anlamıyla medeniyetler arasında bir “köprü” olmuş Anadolu’da birçok kültür yolu bulunmakta.
1964 yılında Avrupa Konseyi’nin kıtanın kendi kültürel mirasın daha iyi algıya bilmesi için başlattığı “Avrupa Kültür Yolları” çalışması giderek yaygınlaşıyor. Sürdürülebilir eko-turizm anlayışının önemli mihenk taşlarından biri sayılan yürüyüş ve bisiklet rotaları, son yıllarda ülkemizde turizm portföyünde yerini aldığını söylenebilir.