Yalova-Seyir Yolu


Yalova, zengin orman varlığı, verimli tarım toprakları, termal ve kaplıca olanakları, doğa yürüyüş ve bisiklet parkurları, doğal güzellikleri ve Atatürk’le bütünleşen imajı ile önemli bir turizm potansiyeline sahip. İstanbul,İzmit ve Bursa’ ya yakınlığı nedeniyle buralarda yaşayan ve büyük şehirde yaşamanın zorluklarıyla karşı karşıya bulunan önemli bir kitle, doğa ile iç içe olabileceği, yerel kültürü yerinde görüp yaşayabileceği bir destinasyona çok yakın bir mesafededir.

Marmara bölgesizinde kuzeyde İzmit körfezi, güneyde İznik gölü ve Gemlik Körfezi’yle sınırlanan yörede batıda Bozdurun, doğuda Sakarya nehrinin Geyve Boğazı arasında yer alan Samanlı dağları, güzellikleri içine gizlenmiş Trekking ve bisiklet parkurlarını oluşturan rotalara sahiptir.


2003 yılından bu yana altyapı çalışmaları oluşturulmuş ve 2006 yılı itibariyle Yeşil Mavi Turizm Seyir Yolu Projesi kapsamında Yalova, Çınarcık, Armutlu, Gemlik, Orhangazi, Çiftlikköy, Altınova il-ilçe sınırları arasında yürüyüş ve bisiklet rotaları belirleme çalışmaları yapılmış. Yalova Valiliği tarafından sürdürülebilir turizm çerçevesinde tabi-i güzelliklerini korumak, yörenin sosyal ve kültürel yapısını koruyarak alternatif turizm çeşitlerinin geliştirilmesi fikri “Yeşil Mavi Turizm Seyir Yolu” projesinin başlangıcını oluşturmuş, Yöre hakkında bilgi almak ve gidilmek istenen yolların harita (Seyir yolu Kültür Haritası) bilgilerine ulaşabileceğiniz gibi tüm yollar işinizi kolaylaştırmasını sağlamak için işaretlenmiş. Yalovanın doğa güzelliklerini tanıtmak amaclı bir de belgesel hazırlanmış,

Altın ova Hersek Köyünden başlayıp, Armutlu İlçesinden tamamlanan 127 km yol uzunluğu, 62 km bağlantı yolları ile toplam 189 kilometreyi buluyor. Tamamı asfalt yol olan tamamlanmış yollarda, foto safari, motorkros, bisiklet rotalarını bulabileceğiniz gibi Samanlı Dağları eteklerindeki alanda ise, trekking ve bisiklet tutkunları için bir çok parkur barındırmaktadır.

Tarihi, kültürel ve coğrafi güzellikleri ile değerleri birbirine bağlayarak, dağları, ormanları, şelale ve gölleri, hayvan, kuş türleri, denizi ile alternatif turizmin önemli bir merkezinin Yalova olduğunu görürsünüz.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde