Ana içeriğe atla

Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları

Aylık coğrafya ve keşif dergisi Atlas, aralık 2010 sayısında Hitit Yolu başlıklı yazısıyla Çorum il sınırlarında bulunan Tarihi Hitit yolu üzerindeki Yürüyüş ve Bisiklek parkurlarını okuyucuları ile buluşturdu. 

Alacahöyük, Hattuşa, Şapinuva, Antik kentleri arasında yürüyüş ve bisiklet rotaları belirleme çalışmaları yapılmış. Çorum Valisi Nurullah ÇAKIR’ ın hayata geçirdiği “Hitit Yolu Yürüyüş ve Bisiklet Parkurları” ile birlikte Hititlerin başkenti olan ve aynı zamanda Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Boğazköy-Hattuşa örenyeri ile bölgedeki diğer önemli Hitit yerleşimleri Alacahöyük ve Şapinuva’ dan da bahseden Atlas Dergisi, doğa ve tarih tutkunlarını Çorum’un antik rotalarında yürümeye çağırıyor. Dergiden öne çıkan başlıklar ise şöyle:

“Hitit ve öncesi çağlarda çok önemli bir sanat ve dini tören merkezi olan Alacahöyük, Çorum’un Alaca İlçesi’nin 15 km. kuzeybatısında yer alıyor. Yıllardır süren kazılarda elde edilen bulgulara göre örenyerlerinde dört farklı uygarlık evresine ait yerleşimler mevcut. Üçüncü kültür evresi İÖ 2000-1300 arasındaki Hitit Dönemi’ne tarihleniyor. Hitit döneminden günümüze ulaşan kalıntılar arasında surlar, Sfenksli Kapı, sokaklar, su kanalları, fırınlar, kaldırımlar ve tapınak- sarayın yanı sıra giriş kapısını süsleyen kabartmalar görülebilir.” 

“Geçmişin Sahneleri: Alacahöyük örenyerlerindeki Sfenksli Kapı, tarihe açılan bir geçidi anımsatıyor. Adını kapı pervazı üzerinde bulunan insan başlı, aslan vücutlu sfenkslerden alıyor. Kapının hemen önünde yer alan kayaların üzerindeki her bir kabartma, Hitit dönemi yaşam tarzını yansıtan etkileyici sahneleriyle hayranlık uyandırıyor.”

“Etrafını çevreleyen 6 kilometrelik sur duvarlarıyla Anadolu coğrafyasını en önemli antik kentlerinden biri olan Hattuşa, Unesco Dünya Mirası listesinde. Çok geniş bir alana yayılan kentte İÖ 3 binden itibaren yerleşimler tespit edildi. Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği bu ölümsüz kent, Hititleri anlatan en büyük eserlerden biri sayılıyor.”

“Hititlerin şarap ürettiğinin en önemli kanıtı, Hattuşa örenyerinde ortaya çıkarılan dev çömlekler… Halen Boğazkale yakınlarındaki bağlar mevkiinde bölgenin en lezzetli üzümleri üretiliyor. Geven Köyü yakınlarındaki Alaca Çayı Vadisi’nde bulunan Gerdek kaya Mezarı, Helenistlik döneme tarihleniyor. Eskişehir Yazılıkaya yakınlarındaki aynı isimli mezarla da biçim olarak örtüşüyor. 

“ Dört bir yanı bozkırlarla çevrili Çorum ilinin en önemli sıkıntılarından biri, özellikle güney bölgesindeki akarsuların azlığı. İl Özel İdaresi tarafından tarlaların sulanması amacıyla yapılan ve Hitit yolu üzerinde bulunan göletler, Çorumlular için aynı zamanda birer dinlence mekanı. ”

“Hititlerin efsanevi başkenti Hattuşa, Çorum’un Boğazkale İlçesi’nde bulunuyor. Hatuşa sit alanının tarihi kapılarından biri Kral Kapı olarak adlandırılıyor. Bugün yerinde replikası olan yontu, Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde sergileniyor. Çorum İli’nin güney bölümünü oluşturan Alaca, Boğazkale ve Ortaköy ilçeleri Tümülüs, höyük ve arkeolojik eserler bakımından çok zengin. Alaca yakınlarındaki Külah Köyü’nde ortaya çıkarılan kalıntılar, yörenin Hitit, Phryg, Roma, Bizans ve Osmanlı ve Osmanlı eserlerini barındırdığını gösteriyor.” 

“Alaca İlçesi yakınlarında birleşen Kötüosman ve Büyüköz dereleri, Alaca Ovası’na hayat veren aynı isimli çayı oluşturuyor. Geven Köyü’nde dar bir boğaza girerek Cemilbey’e kadar 25 km.’lik bir vadi yatağında Alaca Çayı, nefis bir yürüyüş parkuru aynı zamanda.”

“Antik dönemde Seylaks olarak anılan Çekerek Çayı, İncesu yakınlarında 14km’lik muhteşem bir kanyon yaratıyor. Köylülerin “Uzun Geçit” adını verdikleri bu doğa harikası, Hitit Yolu Yürüyüş Parkurları’nın önemli etaplarından biri. Hattuşa ve Yazılıkaya örenyerlerinin varlığı, kısa bir süre önce ilçe statüsüne kavuşan Boğazkale yerleşiminin gelişmesinde önemli bir etkiye sahip…”

“Yazılıkaya açık hava tapınağı dev bir kaya bloğunun olşturduğu iki farklı salonda yer alan kaya kabartma figürleriyle biliniyor. Bahar aylarında bereket şenliklerinin ve yeni yıl kutlamalarının yapıldığı bu kutsal mekan, gizemli atmosferiyle konuklarını büyülüyor…”

Türkiye’nin uluslar arası normlarda işaretlenmiş uzun yürüyüş rotalarından biri olan Hitit Yolu: 236 kilometre boyunca işaretlenen Anadolulun sengin tarihini ve kültürel mirasını bisiklet tutkunları ve doğa severlerin beğenisine sunuyor. Rota üzerinde ki işaretlenmiş 17 parkur alternatif güzergahlarla birlikte 380 kilometreye ulaşmış. Dağ bisikletin toplam uzunluğu 405 kilometre civarında olduğu biliniyor.Türkiye’de ki benzer yürüyüş rotaları gibi bu yolda kırmızı-beyaz renkte uluslar arası işaretler ve sarı-yeşil tabelalarıyla belirlenmiş. Yıl sonunda rehber kitabın yayınlanması planlanan Hitit yolu’nda bisiklet ve yürüyüş yapmak isteyen doğa ve tarih severleri bekliyor.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır. Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. …

Türkiye Kültür Yolları

Binlerce yıllık Türk tarihi derin, köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Kültürel varlıklarımızın zenginliği bu konuda yapılacak olan çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasıyla bölgelerin turistik çekim alanları haline getirilmesi, kültür turizmi kapsamında değerlendirilen temaların en başta geleni “Kültür Yolları”dır. Tarih boyunca kelimenin tam anlamıyla medeniyetler arasında bir “köprü” olmuş Anadolu’da birçok kültür yolu bulunmakta.
1964 yılında Avrupa Konseyi’nin kıtanın kendi kültürel mirasın daha iyi algıya bilmesi için başlattığı “Avrupa Kültür Yolları” çalışması giderek yaygınlaşıyor. Sürdürülebilir eko-turizm anlayışının önemli mihenk taşlarından biri sayılan yürüyüş ve bisiklet rotaları, son yıllarda ülkemizde turizm portföyünde yerini aldığını söylenebilir.