Ana içeriğe atla

Bisiklet Keyfi

Doğa, cevre ve sağlıklı bir yaşam. Bunlar bir bütünün ayrılmaz parçaları. Ancak büyük kentlerde yaşayan insanlarımız bu kavramlara oldukça uzak kalıyorlar. Çözümü ise bir vasıtaya atlayıp; kentten, gürültüden, tozdan, egzozdan doğaya sığınmak, bol oksijenli yörelerde yürümek,koşmak veya bisiklete binmek.

Bisikletin bu konuda ki avantajı, hareket imkanımızı genişleterek, yalnız sağlıklı birkaç saat geçirmek, yöreyi çevreyi tanıma ve ilişki kurma bakımından daha elverişlidir.

Bisikletli yaşamda kişi bisiklet ile çok iyi bir ikili oluşturur. Arzuladığı yere, temiz havada istediği yoldan ve dilediği hızla gidebilme özgürlük ve olanağına sahiptir. Yeter ki siz onun mütevazi ihtiyaçlarını eksik etmediğiniz sürece, o kendisini tümüyle sizin emrinize sunacaktır.Bu sevgi size rutin, bakım hizmetlerinden başka bir şey istemeyen ve her zaman vermeye hazır dosttan gelecektir.

Sizce böylesine yararlı bir dostu reddedebilmek mümkün müdür?


İste Özgür Bisiklete giden ”Bisikletli Yaşam Tarzı” budur.


Her yaşta “BİSİKLET DOSTU” olmak olanaklıdır. Yeter ki paylaşılması güç olmasın yaşam.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır. Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. …

Türkiye Kültür Yolları

Binlerce yıllık Türk tarihi derin, köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Kültürel varlıklarımızın zenginliği bu konuda yapılacak olan çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasıyla bölgelerin turistik çekim alanları haline getirilmesi, kültür turizmi kapsamında değerlendirilen temaların en başta geleni “Kültür Yolları”dır. Tarih boyunca kelimenin tam anlamıyla medeniyetler arasında bir “köprü” olmuş Anadolu’da birçok kültür yolu bulunmakta.
1964 yılında Avrupa Konseyi’nin kıtanın kendi kültürel mirasın daha iyi algıya bilmesi için başlattığı “Avrupa Kültür Yolları” çalışması giderek yaygınlaşıyor. Sürdürülebilir eko-turizm anlayışının önemli mihenk taşlarından biri sayılan yürüyüş ve bisiklet rotaları, son yıllarda ülkemizde turizm portföyünde yerini aldığını söylenebilir.