Ana içeriğe atla

Bisiklet Keyfi

Doğa, cevre ve sağlıklı bir yaşam. Bunlar bir bütünün ayrılmaz parçaları. Ancak büyük kentlerde yaşayan insanlarımız bu kavramlara oldukça uzak kalıyorlar. Çözümü ise bir vasıtaya atlayıp; kentten, gürültüden, tozdan, egzozdan doğaya sığınmak, bol oksijenli yörelerde yürümek,koşmak veya bisiklete binmek.

Bisikletin bu konuda ki avantajı, hareket imkanımızı genişleterek, yalnız sağlıklı birkaç saat geçirmek, yöreyi çevreyi tanıma ve ilişki kurma bakımından daha elverişlidir.

Bisikletli yaşamda kişi bisiklet ile çok iyi bir ikili oluşturur. Arzuladığı yere, temiz havada istediği yoldan ve dilediği hızla gidebilme özgürlük ve olanağına sahiptir. Yeter ki siz onun mütevazi ihtiyaçlarını eksik etmediğiniz sürece, o kendisini tümüyle sizin emrinize sunacaktır.Bu sevgi size rutin, bakım hizmetlerinden başka bir şey istemeyen ve her zaman vermeye hazır dosttan gelecektir.

Sizce böylesine yararlı bir dostu reddedebilmek mümkün müdür?


İste Özgür Bisiklete giden ”Bisikletli Yaşam Tarzı” budur.


Her yaşta “BİSİKLET DOSTU” olmak olanaklıdır. Yeter ki paylaşılması güç olmasın yaşam.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır. Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. …

Frig Vadileri Bisikletle Keşif

Sadece Eşek kulakları değil, her tuttuğunu altına çevirme isteğini kendisini açlıkla ölüm noktasına getirmesi, Frig kıralı Midas’ı belki de Anadolu topraklarının en popüler kralı haline getirmiştir. Bu efsaneler gibi, Makedonyalı ünlü kral Büyük İskender’in Bir kılıç darbesi ile keserek çözdüğü Gordion düğümü hikayesi belki de Anadolu insanının arkeoloji bilgisinde en çok yer eden öykülerdir. Ama çoğumuz bu efsaneler gibi Türkiye de “Sürdürülebilir Turizm” adı altında projelerden habersiziz. Doğa sporlarının yapılabileceği parkurlar çıkarılması, bu parkurları birbirleri ve ikmal noktaları ile birleştirerek, sürdürülebilir bir doğa sporları merkezi hâline getirmek için çalışmalar sürmekte.
Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya valiliklerinin oluşturduğu Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkındırma Birliği’nin (FİRİGKUM) işbirliği ile, antik dönemin önemli uygarlıklarından birine ev sahibi yapan geniş bir alanı tarih ve doğal değerleriyle birlikte tanıtılması için proje başlatılmış. İ…