Menekşe Yaylası


Günümüzde özellikle büyük kentlerin iş stresi, trafiği, gürültüsü, aşırı yapılaşması, hava kirliliği insanların seyahat etmelerini ve doğada yürüyüş yapmalarına yönlendirmektedir. Sabah erken kalkış, servisler ve toplu taşıma araçlarında geçirilen bunaltıcı yolculuklar ve yüksek tempolu çalışma gününün finalinde, stresli dönüş yolculuklarıdır. Son yıllarda kentin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin sayısı giderek çoğalmaya başladı. Doğa yürüyüşleri, tırmanma, kanyon geçişleri gibi, yürüyüş yapmak isteyen ekipler, az sayıda ki gezi şirketlerinin sınırlı misafirleri olarak doğaya ulaşabiliyorlar. Yada benim gibi hafta sonları harita ile bildikleri yerleri dolaşmak isteyenler veya daha sıkı bir yürüyüş yapmak isteyenler için alternatif bir çözüm. 

Menekşe Yaylası İzmit’in Nusradiye köyü sınırları içinde yer alıyor. Geneleksel Doğu Karadeniz yayla yaşamına ait izleri hala barındıran Menekşe Yaylası, ismini bahar aylarında bölgeyi süsleyen menekşe çiçeğinden alıyor. Bir saatlik dık çıkışı göze alan sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyüş yapabileceği nitelikte. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Aytepe Soğukpınar’da bulunan su istasyonuna giden yol üzerindeki tepe, etkinliğe başlamak için ideal bir yer. Parkurun uzunluğu 6,5 kilometre ve etkinlik süresi 4-5 saattir.

Menekşe yayla yürüyüşünün beklide en zorlu etabı başlangıçta karşınıza eğimli bir yamaç çıkmasıdır. Doğa yürüyüşlerinde normal eğimlerde ısınması tercih nedenidir ancak bu parkur başlangıç yapacaklar için biraz farklı. Başlangıçta ki dik etabı fazla acele etmeden, yavaş bir tempo ile geçmeyi deneyin. Yavaş bir tempoyla 45 dakika sonra ilk etabı bitirmiş olacaksınız. Çok kısa bir süre sonra orman yolu çıkacak karşınıza ve sağa dönerek devam ediniz. Yol inişli çıkışlı olarak orman içinde yaklaşık bir saat yürüdükten sonra tertemiz bir derenin aktığı düzlüğe varılıyor. Yol üzerinde ki işaretleri takip ederek Menekşe Yaylasına varabilirsiniz. Orman içi patika orman içi toprak araç yolundan oluşan parkur dört mevsim yürünebilse de en ideal zaman kış dönemi hariç olan mevsimlerdir. Hemen hemen yol üzerinde pek çok yerde temiz su kaynağı bulunuyor. Özellikle kamp yapmak isteyenler, Menekşe Yaylası’nın 200 metre aşağında bulunan Papaz Çayırı kamp için ideal yerlerden biri.

Yaz başında ormangülleri, sonbaharda pastel renkler eşliğinde yürünen parkurlardan biridir.
Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Kocaeli Yürüyüş Parkurları Artık Cebimizde

Olimpiyat Oyunlarında Türk Bisiklet Sporu