Ana içeriğe atla

Menekşe Yaylası


Günümüzde özellikle büyük kentlerin iş stresi, trafiği, gürültüsü, aşırı yapılaşması, hava kirliliği insanların seyahat etmelerini ve doğada yürüyüş yapmalarına yönlendirmektedir. Sabah erken kalkış, servisler ve toplu taşıma araçlarında geçirilen bunaltıcı yolculuklar ve yüksek tempolu çalışma gününün finalinde, stresli dönüş yolculuklarıdır. Son yıllarda kentin stresinden uzaklaşmak isteyenlerin sayısı giderek çoğalmaya başladı. Doğa yürüyüşleri, tırmanma, kanyon geçişleri gibi, yürüyüş yapmak isteyen ekipler, az sayıda ki gezi şirketlerinin sınırlı misafirleri olarak doğaya ulaşabiliyorlar. Yada benim gibi hafta sonları harita ile bildikleri yerleri dolaşmak isteyenler veya daha sıkı bir yürüyüş yapmak isteyenler için alternatif bir çözüm. 

Menekşe Yaylası İzmit’in Nusradiye köyü sınırları içinde yer alıyor. Geneleksel Doğu Karadeniz yayla yaşamına ait izleri hala barındıran Menekşe Yaylası, ismini bahar aylarında bölgeyi süsleyen menekşe çiçeğinden alıyor. Bir saatlik dık çıkışı göze alan sağlıklı her insanın rahatlıkla yürüyüş yapabileceği nitelikte. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Aytepe Soğukpınar’da bulunan su istasyonuna giden yol üzerindeki tepe, etkinliğe başlamak için ideal bir yer. Parkurun uzunluğu 6,5 kilometre ve etkinlik süresi 4-5 saattir.
Menekşe yayla yürüyüşünün beklide en zorlu etabı başlangıçta karşınıza eğimli bir yamaç çıkmasıdır. Doğa yürüyüşlerinde normal eğimlerde ısınması tercih nedenidir ancak bu parkur başlangıç yapacaklar için biraz farklı. Başlangıçta ki dik etabı fazla acele etmeden, yavaş bir tempo ile geçmeyi deneyin. Yavaş bir tempoyla 45 dakika sonra ilk etabı bitirmiş olacaksınız. Çok kısa bir süre sonra orman yolu çıkacak karşınıza ve sağa dönerek devam ediniz. Yol inişli çıkışlı olarak orman içinde yaklaşık bir saat yürüdükten sonra tertemiz bir derenin aktığı düzlüğe varılıyor. Yol üzerinde ki işaretleri takip ederek Menekşe Yaylasına varabilirsiniz. Orman içi patika orman içi toprak araç yolundan oluşan parkur dört mevsim yürünebilse de en ideal zaman kış dönemi hariç olan mevsimlerdir. Hemen hemen yol üzerinde pek çok yerde temiz su kaynağı bulunuyor. Özellikle kamp yapmak isteyenler, Menekşe Yaylası’nın 200 metre aşağında bulunan Papaz Çayırı kamp için ideal yerlerden biri.

Yaz başında ormangülleri, sonbaharda pastel renkler eşliğinde yürünen parkurlardan biridir.
Bu blogdaki popüler yayınlar

Bisiklet Kamp ve Seyahat Önerileri

Tur bisikleti genel özellikleri ve yolla bağlı olarak kullanım şekli gerektirir. Bisikletle ulaşılması istenen mesafeler ve gezi bisikleti seçimi farklı tasarımcılar ve teknolojinin geliştirdiği seçeneklerle kolaylaşmaktadır. Ancak, tipik bir gezi bisikleti, lastik ebatları değişiklik gösterirken, asfaltsız yollarda gitmeyi zorlaştırır. Bunun için etkinliği iyi planlamak ve güzergahı belirlerken, bisiklet seçimini ve lastiklerin uygun bir ölçüde olması gerekir. Kararlı ve konforlu bir sürüş için kadro boyları (dingil mesafesi) daha uzun tercih edilmelidir. Tur bisikletçiliğin de olması gereken en önemli şeylerden biride tabi ki bisikletin üstünde taşınması gereken materyallerdir. Bunlar mevsim şartlarına uygun çantalar ve taşıma ekipmanlarıdır. Arka ve ön çantalar, gidon üzerine takılan panniers(Heybe): raflar ve aynı zamanda çok büyük olasılıkla zorunlu ekipmana bağlı kamp malzemeleridir. Çanta satın alırken taşıma kapasitesi ve su geçirmez özellikli çantalar edinmenizde fayda var. …

Türkiye Kültür Yolları

Binlerce yıllık Türk tarihi derin, köklü ve zengin bir kültüre sahiptir. Kültürel varlıklarımızın zenginliği bu konuda yapılacak olan çalışmaların önemini bir kez daha ortaya koymaktadır. Türkiye’nin doğal, tarihi ve kültürel değerlerinin ortaya çıkarılmasıyla bölgelerin turistik çekim alanları haline getirilmesi, kültür turizmi kapsamında değerlendirilen temaların en başta geleni “Kültür Yolları”dır. Tarih boyunca kelimenin tam anlamıyla medeniyetler arasında bir “köprü” olmuş Anadolu’da birçok kültür yolu bulunmakta.
1964 yılında Avrupa Konseyi’nin kıtanın kendi kültürel mirasın daha iyi algıya bilmesi için başlattığı “Avrupa Kültür Yolları” çalışması giderek yaygınlaşıyor. Sürdürülebilir eko-turizm anlayışının önemli mihenk taşlarından biri sayılan yürüyüş ve bisiklet rotaları, son yıllarda ülkemizde turizm portföyünde yerini aldığını söylenebilir.