Yalova Seyir Yolu- Sudüşen Şelalesi

Binlerce yıldır yaşamın kaynağı olarak kabul edilen su, onlarca uygarlığın ve dünya var olduğundan bu yana insanoğlunun ayakta kalabilmesinin başlıca nedenlerinden biri olmuştur. Doğanın en görkemli ve heyecan verici oluşumları şelalelere can vererek, insanoğluna yaşattığı benzersiz deneyimle de hayatın en keyifli taraflarından biri olmuştur. Yerçekimine karşı koyamayarak kayalardan büyük bir süratle akan şelaleler ve suyun yükseklerden süzülürken oluşturduğu o müthiş görsellik hepimizi derinden etkiler.

Yalova ilinin Termal ilçesi Üvezpınar köyü sınırları içinde bulunan Su-düşen şelalesi de, seyredenleri kendine hayran bırakıyor.

Dağ Bisikleti Rotaları

ROTA-1. Üvezpınar köyünden nispeten zorlu bir tırmanışla başlayan rota, etkinlik süresince inişli çıkışlı bir yol seyrederek, panoramik manzara eşliğinde, yeşilliği bol bir bitki örtüsünden geçilerek şelaleye varılıyor. Bir piknik alanı olaraktan kullanılan şelalede, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin yüzdüğü bir de göletti var. Hafta sonları oldukça kalabalık olan bölgede, yol kenarlarında yöre sakinlerinin hazırladıkları organik yiyecekler ve alabalık tesisi bulunuyor. Armutlu-Esenköy-Çınarçık-Yalova hattında ki Mavi Yeşil yolun sadece bir ayağını oluşturuyor.

ROTA-2. Yalova ilinden başlayan rota, asfalt bir yoldan geçilerek, Yenimahalle yakınlarında Kurt Köy odun deposuna varılıyor. Bu noktadan sonra stabilize (Arazi Yolu) yol başlangıcı olan gökçe barajı etrafı geçilerek, Nacaklı deresi üzerinden, Sudüşen Şelalesi güzergahında ki alabalık tesisine bağlanıyor. İsteyen bu yol ayrımından ayrılarak 3 kilometre uzaklıktaki Sudüşen şelalesini görebilme şansı var. Mavi yeşil yolun bir alternatifi olarak sunulduğundan yol üzerinde yönlendirici tabela sistemleri bulunmuyor. Bir rehber eşliğinde geçilmesi veya Gps yardımı ile geçilmesini uygun görüyorum. Yalova, Yenimahalle, Kurtköy yol güzergahından  Sudüşen Şelalesine olan mesafe 32 kilometre ve tur boyunca etkinlik süresi 3-4 saattir.

Yalova-seyir-yolu-rota2
Yalova Seyir Yolu-Rota2-

ROTA-3. Termal kaplıcalarından başlayan rota, Gökcedere orman yolunu takip ederek, Sudüşen Şelale yolu alabalık tesisine bağlanır. Su düşen şelalesine giden yol güzergahındaki  Nacaklı deresi takip edilerek şelale veya başlangıç yeri olan ilçe merkeze döner.

Yalova-seyir-yolu-rota3
Yalova Seyir Yolu-Rota3-

Rotaların İz takip dosyası YALOVA-SEYIR-ROTA.rar (90 indirme)

İlgi Çekici Noktalar

*Bir piknik alanı olan şelalede, yaz aylarında serinlemek isteyenlerin yüzdüğü bir gölet var.

*Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olan bölgede, yol kenarlarında yöre sakinlerinin hazırladıkları organik yiyecekler bulunuyor.

*Armutlu-Esenköy-Çınarçık-Yalova hattında ki Mavi Yeşil yollu rotasının bir ayağını oluşturuyor.

*Su Düştü şelalesine ulaşım için İstanbul’dan gelecekler Yalova-Termal-Üvez Pınar güzergahını, Bursa’dan gelecekler ise, Gemlik-Haydariye, Mavi Yeşil yol tabelalarını takip ederek varabilirler.

“Yalova Seyir Yolu- Sudüşen Şelalesi” üzerine 2 düşünce

  1. Bisiklet kullanımı sanki önceki yıllara göre biraz daha arttı ülkemizde, bunda sizin gibi gezginlerin ilham verici paylaşımlarının önemi büyük tabi, teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir