Karabük Yenice Ormanları

Gezintiye çıkmış bir insan, ruhsal durumu, gördüklerinden etkilense de kat ettiği yerlerin bir türlü yansımasıdır. Her gezinti bir konuşma, bir söylemdir, güzergah düşü için de bir anlatı ve gelecekte, dostlara ya da döndükten sonraki tanışmalarda ya da döndükten sonra evde anlatılacak bir öyküsü muhakkak vardır. Çünkü; yazı yolda toplanmış sayısız olayın, heyecanların, izlenimlerin belliğidir.

Bisiklette binmek zamandan kaçma bicimi ve bu zamanı bir defterin sayfalarına dönüştürmektir; daha sonra nostaljiyle tekrar oraya dönmek ve metni süsleyen binlerce simge sayesinde yolculuğu yeniden yaşamaktır. Bizlerde bisiklet sürerken ayrıntıların farkına varır, giderek yabancılaşan doğayı yeniden tanır ve gezdiğimiz yerin ruhuna dokunmaya çalışırız bir anlamda.

Barındırdığı yaban hayat ve bitki bakımından zengin bir çeşitliliğe sahip Karabük’ün Yenice ilçesini böyle bir yazıya sığdırmak neredeyse imkansız. Günübirlik veya hafta sonu değerlendirmek için ziyaret edilen bu turizm merkezinin sunduğu tüm güzelliklerin tadına varabilmek için, her gün farklı seçenekleri değerlendirmek gerekiyor.

Yenice Ormanları, doğa severler için çok uygun parkurlara sahip, “Yenice Ormanları Doğa Yürüyüş Parkurları” kitabı, yörenin bu değerlerini fotoğraflar, haritalar, ayrıntılı bilgilerle okuyucuya tanıtıyor. Rehber kitapta öne çıkan yürüyüş parkurlarının yanı sıra bisiklet parkurlarını da yer verilmiş. Rotalar hakkın her türlü bilgiyi içeren kitap, yörenin jeolojik yapısı, bitki ve hayvan varlığı hakkında bilgiler sunuyor.

(Rehber kitabı internet üzerinden incelemek için (E-Dergi) link’inden ulaşabilirsiniz.)

Avrupa Ormanları’nın 100 sıcak noktasından biri olan Yenice Ormanları bitki örtüsü açısından oldukça zengin. Özellikle meşe türlerinin oluşturduğu ormanlar, yaşlı kayın, gürgen, porsuk ağaçları ve çınar grupları bölgeye ayrıcalık kazandırıyor. Karabük-Yenice arasındaki karayolu, Filyos Çayı ve tren hattından geçilerek tam on altı tüneli aşarak ulaşılıyor. Yenice Ormanları’nın “mutlak koruma” ayrıcalığına sahip olma nedeni, tropik bölgeler dışında, dünyada pek az ormanda görülebilecek kadar çok sayıda ağaç, ağaççık, bitki ve yaban hayvanının bir arada yaşaması. Ulu gövdeleriyle kimi yerlerde güneş ışınlarına geçit vermeyen orman alanındaki ağaç türleri, mevsimine göre renk ve görünüşleriyle harika fotoğraflar veren şifalı bitkileri bu doğa harikasının en değerli hazineleri arasında yer alıyor.

Ormancılar tarafından kendi içinde on üç bölgeye ayrılan bu bakir alanda, geniş orman yollarıyla aynı bir yonca yaprağı gibi birbirine bağlanmış yollar var. Uluslar arası standartlara uygun işaretler ve yön levhalarıyla donatılmış olan yollar, bisiklete binerken veya yürürken size rehberlik ediyor. Yapılan çalışmalar sonucunda 210 kilometre boyunca işaretlenen yol üzerindeki 21 parkur, alternatif güzergahlarla birlikte toplam 396 kilometreye kadarda ulaşılmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir