Frig Kültür Yolu

Yaşadığımız toprakların tarih öncesine yeniden uzanmak isteyen bisiklet tutkunlarına, Frig kültür yolu tarihin kalıntılarında bir yolculuk sunuyor. Sadece eşekkulakları değil, her tuttuğunu altına çevirme isteğini kendisini açlıkla ölüm noktasına getirmesi, Frig kıralı Midas’ı belki de Anadolu topraklarının en popüler kralı haline getirmiştir. Bu efsaneler gibi, Makedonyalı ünlü kral Büyük İskender’in bir kılıç darbesi ile keserek çözdüğü Gordion düğümü hikayesi belki de Anadolu insanının arkeoloji bilgisinde en çok yer eden öykülerdir. Ama çoğumuz bu efsaneler gibi Türkiye de “Sürdürülebilir Turizm” adı altında projelerden habersiziz.

Afyonkarahisar, Eskişehir ve Kütahya valiliklerinin oluşturduğu Frigya Kültürel Mirasını Koruma ve Kalkındırma Birliği’nin (FİRİGKUM) işbirliği ile, 2011 yılında antik dönemin önemli uygarlıklarından birine ev sahibi yapan geniş bir alanı tarih ve doğal güzelliklerinin doğaseverler ve bisiklet tutkunları tarafından verimli ve keyifli bir şekilde görülebilmesi amaçlanmış.

Friglerin başkenti Gordion’dan (Polatlı-Ankara) başlayarak dini kültür merkezi Eskişehir’in Han ilçesi yakınında ki Yazılıkaya’ya uzanıyor. Buradan bir kolu Kütahya il sınırlarında kalan Frig vadilerini takip ederek Yenice Ciftliği’ne, diğer kolu ise Afyon’un Seydiler beldesine varılıyor.

Uzunluğu 506 km olan Frig yolu üzerinde, Frig, Roma, Bizans ve Selçuklu uygarlıklarının özgün eserlerinin görülebileceği mekânların yanı sıra Frig Vadileri’nin sıra dışı dokusunun hissedileceği atmosferinin solunabileceği muhteşem güzergahlara sahip.

Bisiklet tutkunlarının güvenle ilerleyebilmesi için yönlendirme tabela sistemleri bulunuyor. Ayrıca; rota ayrıntılarının bulunduğu Frig Vadisi Rehber kitaptan ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz gibi, İz takip verileri www.frigyolu.com site üzerinden temin edebilirsiniz.

İlgi Çekici Noktalar.. 

*Frig vadisi kültür yolu parkurları, genel olarak her bisiklet severlerin etkinlik yapabilecek kategorisinde. Küçük tepelere çıkan toprak, stabilize yollar kısa iniş ve çıkışlarla yumuşak bir bisiklet rotası kıvamında.

*Rotaların bir kısmı, tarihi hazinelerimizi oluşturan ören yerlerinden geçmekte. Sahip olduğumuz bu tarihi kalıntıların, insanlığın ortak mirası olduğunu unutmayın.

*Parkur tabelalarını ve işaretleri takip ederek etkinliğinize devam ediniz. Kış ayları arazi sürüşleri için uygun değil. En uygun ay olarak önerim Mayıs-Eylül ayları arasıdır. Özellikle bu aylar içinde yörede bisiklet sürmenin keyfini yaşayacaksınız.

*Frig Yolu üzerinde birkaç noktada Frig Evleri’ne rastlayabilirsiniz. Kütahya ve Afyonkarahisar illerini kapsayan Frig Yolu’nun geçtiği köylerde bulunan Frig Evleri’nde etkinliğiniz sırasında konaklayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir