Bisiklet Sele Yükseklik Ayarı Nasıl Yapılır ?

Sele yüksekliğinin doğru ayarlanması, diz sakatlığı önlemek, bisiklet verimliliğini artırmak, eklemlerin dış travmalardan korunması ve kas kirişinin dairesel dönüşümünün tamamlanması için önemlidir. Doğru sele yüksekliği ayarı, pedalın dairesel hareketinin yere en yakın anında, diz ekleminde hafif bir bükülme olması gerekmektedir.

Sele Yükseklik|bisikletkeyfi.com
Sele Yükseklik Ayarı

Doğru pedal basma tekniği, sele yüksekliğinin doğru ayarlanmış ve yukarıdan aşağıya itme hareketi olarak kabul edilir.

Pedal, yere en yakın olduğu konuma getirildikten sonra, ayak topuğu pedalın üstüne gelecek şekilde konulmalıdır. Bu noktada bacağın tam olarak açık ve düz ise sele yüksekliği bulunmuş demektir. ( Ayak pedal milli üzerinde ideal sürüş pozisyonu dönüldüğünde diz kapağı hafif bükülmüş olmalıdır.)Ayağın en geniş kısmı doğrudan pedal milli üzerinde olacak şekilde pedalla basılmalıdır.

Etkin Pedal Çevirme|bisikletkeyfi.com
Etkin Pedal Konumu

Sele yüksekliği, kadro mil borusunda bulunan kelepçe yardımı ile ayarlama yapılır. Gerekli yükseltme veya alçaltmak için sele kelepçe cıvatası gevşetilerek ayarlamas yapılır.

Bisiklette kullanacağınız ayakkabıları giyerek sele üzerine oturun. Pedal yere en yakın olduğu konuma getirdiğinizde ayak topuğunuzu pedalın üstüne koyun. Bu noktada bacağınız tam olarak açık ve düz ise doğru sele yüksekliğini bulmuşsunuz demektir. Bacağınız ideal sürüş pozisyonuna (Etkin Pedal Çevirme)  dönüldüğünde diz kapağınızın hafif bükülmüş olduğunu göreceksiniz.

Sele yüksekliği hesaplamanın başka bir yolu ise; “Bacak arasının yerden yüksekliği x 0,89 = Orta mil ortasından selenin üst kenarına olan mesafe” formülüyle hesaplayarak bulabilirsiniz. Hesaplama yönteminde bacak arasının yerden yüksekliğini ölçmek için, sırtınızı duvara dayalıyken bacakların arasında tutulan bir kitabin üst kenarının yüksekliği ölçülerek elde edebilirsiniz.

Sele Konumu 

Sele konumunu ayarlamak için sele altında bulunan vida gevşeterek ayarlama yapılır. Bu aynı zamanda sele açısı ayarını birlikte sürdürmek için önemlidir. Sele altında sele borusunu birleştiren raylar olduğunu fark edeceksiniz. Sele konumunu ayarlamaya yarayan bu raylar, uyluk kemiği (dizinizin üst tarafındaki çukur) ile pedal milinin aynı hizada olmasını sağlar. Kolların direksiyona olan mesafesini ayarlamak içinde kullanılır.

Sele Yükseklik|bisikletkeyfi.com
Sele Konumu

Ayağınızın en geniş kısmı doğrudan pedal mili üzerinde olacak şekilde ayarlayın. Ayağınızın en geniş kısmı doğrudan pedal milli üzerinde olacak şekilde koyun. Pedala bağlı ayağınızla pedal kolu yere paralel şekilde, uyluk kemiğiniziz, pedal mili ile hizasını kontrol edin. Aynı hizaya gelene kadar birkaç deneme yapın.

Sele Açısı

Sele açısının üst düzlemi genelde yatay olmalıdır. Kullanım şekline göre farklılık göstereceği gibi rahatsız olanlar için selenin ön ucu 1-2 cm aşağı doğru bakacak şekilde ayarlama yapabilirsiniz.

Profesyonel İpuçları
  • Sele borusu üzerindeki “maximum” ayarını geçmemek gerekir.
  • Sele borusu en az 8-10 santimi kadronun içinde kalmalıdır. Eğer sele borusu olması gerekenden fazla çıkartılırsa sürüş sırasında tehlike yaratabilir.
  • Sele Yüksekliğini her seferinde yarım santimetrelik küçük artışlarla düzeltmeler yapın. Büyük değişiklikler, dizlerinizde sorun yaratabilir.
  • Bisiklet üzerine oturun ve sabit bir yerde pedalı geriye doğru döndürün. Kalça hareketiniz Sağ ve sola sallanmıyor ise sele yüksekliği oldukça fazladır.
  • Bisiklet üzerindeyken, kollarınızı düz bir halde fren kollarına doğru eriştiğinizde, bedeniniz 90 derecelik bir açı oluşturmalıdır.
  • Seleden kaynaklanan birçok rahatsızlığın temelinde çok dik veya çok yüksek ayarlanmış bir gidon boğazı olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir