Bisiklet Vites Ayarları Nasıl Yapılır ?

Bisiklet kullanıcılarının çok sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biride vites sistemlerinden kaynaklı sorunlardır. Oysaki bu problem birkaç takım hırdavatla çözülecek bir durumdur.

Arka Vites Ayarı Nasıl Yapılır ?

Tüm modern arka aktarıcılar, aynı temel şekilde işlev görürler. Arka aktarıcı,  arka dişliler arasında, zincirin her iki yönde de hareket etmesini sağlar. Arka dişli ise bir sonraki zincir baklasını taşımak için tasarlanmıştır. Örneğin; bir tepeye tırmanmak istediğiniz zaman, daha düşük bir vites değişimi gerçekleşir. Bir vardiya kablosu( dış kablo ve iç kablo) çeker ve daha büyük bir dişliye geçmek için kılavuz dişlisini zorlar. Daha hızlı gitmek istediğinizde, daha yüksek bir vites değiştirilerek ayarlanır. Bu mekanizmayı vardiya kablo yardımıyla arka aktarıcını hareketi ile daha küçük bir dişli kılavuz veya daha büyük dişli kılavuz arasında geçişi sağlanır.

Vites ayarı|bisikletkeyfi.com
Arka Aktarıcı Sınırlı Vidalar
Sınırlı Vidalar

Arka aktarıcı üzerinde harfle ifade edilen ayar vidaları bulunur. Bu vidaların her biri farklı fonksiyonlarda görev yapar. 3 adet ayar vidası vardır; B-Limit (B-gerginlik ayar), H-Limit (yüksek vites limit stop) ve L-Limit (düşük dişli limit stop) olarak sınıflanır.

B-Limit Ayarı

B-Limit arka dişli set ile değiştiricinin duruş açısını ve gerginliğini kontrol eder. Şimdi, aktarıcıyı en büyük kılavuz dişlisine getirerek, aktarıcının dişli arasında ki mesafesini kontrol ediniz. Aktarıcı dişliye sürtünüyorsa, gerilimi artırmak için büyük dişli arasında ki mesafeyi 1,5-2 mm uzaklığa gelinceye kadar saat yönünde sıkın. Aktarıcı ve dişli arasında büyük bir boşluk varsa, uygun mesafeye gelinceye kadar gevşetin.

H-Limit Ayarı

H-Limit vida yüksek vites limit sınırını durdurmaya yarar. Aktarıcı, küçük kılavuz dişlisine geçmesinden sonra aks içine kaymasını önler. Düzgün bir şekilde ayarlamak için vardiya kablosuzunun üzerinde herhangi bir gerilim olmaması gerekir. Kabloda gerginlik hissediyorsanız, yok olana kadar, kablo ayarlayıcısından gevşetin. Şimdi, aktarıcının zincir makaraları küçük dişli üzerine paralel olarak geldiğini kontrol edin. Aks içine doğru bir ivme var gibi görünüyorsa, dişli kılavuz hizasına saat yönünde vidayı sıkın. Vites dişli kılavuzları arasında sürtünüp geziyorsa zincir dişli merkezine gelinceye kadar vidayı gevşetin ve kablo gerginliği yeniden ayarlayın.

L-Limit Ayarı

L-Limit vida düşük vites limit sınırını durdurmaya yarar. Aktarıcı, büyük kılavuz dişlisine geçmesinden sonra aks içine kaymasını önler. Aktarıcıyı en büyük dişli üzerine getirin ve aktarıcının zincir makaraları dişli üzerine paralel olarak geldiğini kontrol edin. Aks içine doğru bir ivme var gibi görünüyorsa, dişli kılavuz hizasına saat yönünde vidayı sıkın. Ekstra bir önlem olarak aktarıcının gövdesine başparmağınızı kullanarak hafifçe yukarı doğru iterek, arka aktarıcının dişli kılavuzlar arasında gezinmesini sağlayabilirsiniz.

Vites ayarı|bisikletkeyfi.com
L-Limit Ayarı
Kablo Ayarı

Kablo gerginliği aktarıcının ne kadar yukarı veya aşağı hamle yapacağını ayarlamaya yarar. Her dişli kılavuzuna zincirin doğru yerleşmesi, zincir ve makaraların aynı hizada olmasına dikkat edilir.

Kılavuz dişliler arasında zincir sürtünüyor ise kablo üzerinde çok fazla gerginlik olduğu anlamına gelir. Kablo ayarını saat yönünde çevirerek gevşetin. Aktarıcının daha küçük bir dişliye aşağıya doğru atlamak istiyorsa, daha fazla gerginlik gerekiyor demektir. Ayarlayıcı saat yönünün tersine çevirerek gerginliği artırın. Ayarlamalar sürerken gerginlik arka aktarıcıdan veya vites kolundan yapmak mümkündür. Ayrıca ayarı kontrol etmek için sürtünme sesini kullanabilirsiniz. Vites sürtünmelerinde her zaman taban seviye gürültüsü duyulabilir. Bu gürültü doğru gerginlik ayarının dışında, her yöne bağlı olarak biraz farklı bir şekilde artacaktır. Çok fazla gerginlik varsa bir metal sürtünme sesi duyacaksınız, ancak çok az bir gerginlik varsa, daha küçük bir dişli kılavuzuna zincir atlamasıyla klik sesi duyacaksınız. Böyle bir durumda vites kolunda gösterge neyi gösteriyorsa arka vites orada olduğunu kontrol ederek. Kablo ayarını gevşetir veya gerginliğini artırabilirsiniz.

Vites ayarı|bisikletkeyfi.com
Kablo Ayarları
Ön Vites Ayarı Nasıl Yapılır ?

Ön Aktarıcı, kelepçe yardımı ile yüksekliğini ve açısını ayarlamak için kullanılır. İlk adım olarak bu kelepçe adaptörünü bir cıvata yardımıyla bisiklet kadro iskeletine konumlandırınız. Bu biraz zahmetli bir iş olsa da işleri daha da kolaylaştırmak için, kelepçe vidasını ön aktarıcı kafesi hareket edecek bir düzeyde sıkın. Doğru yükseklik ayarı için ön aktarıcı pozisyonu en büyük dişli kılavuzuna doğru ivme kazandırıldığında. Dişli ile ön aktarıcı arasında ki boşluk 2mm olarak uygun görülür. Bu ayarlama sırasında, ön aktarıcı küçük dişli kılavuzundan, büyük dişli kılavuzuna doğru hareketinde, kılavuz dişlilere sürtünme olmadığından emin olun. Ayrıca; bu eğitime başlamadan önce arka vites doğru bir şekilde çalışır olduğundan emin olmanız gerekir.

Açı Ayarlama

Değiştiricinin açısı yukarıdan aşağıya bakarak ayarlanır. Bu zor olsa da ön aktarıcı kafesin şekli genellikle düz olmadığından, biraz sabırlı olmak gerekir. Ön aktarıcı kafesi, kılavuz dişli merkezi hattıyla aynı hizada olması gerekmektedir. Açıyı doğru bir şekilde ayarlama yaptığınızdan emin olduktan sonra, ön aktarıcı kelepçe vidasını kadro iskeletine zarar vermeyecek düzeyde sıkın.

Vites ayarı|bisikletkeyfi.com
Açı Ayarlama
Sınırlı Vidalar

Ön aktarıcı üzerinde, iki adet dişli sınır sabitleyici vida bulunur. H-Limit (yüksek vites sabitleyici) ve L-Limit (düşük dişli sabitleyici) olarak sınıflanır. Ancak birkaç modelde bu sınır üretici firmalar tarafından, düşük-yüksek vites cıvatalarını tersine çevirmiştir. Kullanmış olduğunuz ön aktarıcı modelini inceleyerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Vites ayarı|bisikletkeyfi.com
Sınırlı Vidalar
L-Limit

Düşük dişli sınırı limiti, göbek ile Aynakol (Ön Dişli) arasına zincirin içe doğru atmasını önler.  İlk olarak arka büyük dişli kılavuzu ve aynakol da bulunan küçük dişli kılavuzunun üzerinde zincirin bulunduğundan emin olun. Ön aktarıcı zinciri ikinci dişli kılavuzundan küçük dişli kılavuzuna doğru hızlıca vites değiştirin. Eğer zincir küçük dişli sınırından dışarı doğru atıyorsa, L-limit vidasını saat yönünde sıkın. Kılavuz dişli üzerinde bulunan zincir ile ön aktarıcı kasnağı arasında sürtünmelere karşı boşluk olması gerekir. Bu limit hem içe doğru bir ivme kazandırılarak hem de zincirin atmaması için hassas bir şekilde ayarlanmalıdır.

Yüksek Dişli Limiti (H)

Yüksek-vites sınırı ayarlamak için, arkadaki küçük dişli kılavuzunun üzerinde ve önde bulunan büyük dişli kılavuzunun üzerinde zincirin bulunduğundan emin olun. Daha sonra dişli ve pedal ara boşluğuna zincir düşüyorsa saat yönünde vidayı sıkın. Bu işlem zincirin, pedal ile dişli arasından dışarıya doğru atmasını sınırlayan bir işlemdir.

Kablo Ayarı

Her iki limit vidalarını neler olduğu öğrendikten sonra, kablo gerilimi ayarlamaya sıra geldi.

Zincir, her hangi bir ön dişli kılavuzu üzerinde iken, zincirin kafese sürtünmesini önlemek için ön vites kolundaki adaptörü gevşetip sıkılaştırabilirsiniz. Çok fazla gerginlik varsa bir metal sürtünme sesi duyacaksınız, ancak çok az bir gerginlik varsa, daha küçük bir dişli kılavuzuna zincir atlamasıyla klik sesi duyacaksınız. Böyle bir durumda vites kolunda gösterge neyi gösteriyorsa Ön vites orada olduğunu kontrol ederek. Kablo ayarını gevşeterek veya gerginliği artırarak problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir