Outdoor Meraklılarına Raster Haritalar

SmartPhone Mobil iletişim cihazları için geliştirilen spor egzersiz programı hakkında “ Bisiklet Kullanıcılarına spor ve iz takip uygulaması ” başlıklı yazıda paylaşıma sunmuştum. Bu uygulama sayesinde internet bağlantısı ile uydu üzerinden gerekli harita  bilgileri ekran üzerinde incelenebiliyordu. Ancak; Türkiye Gsm Operatörlerinin kesintisiz bağlantı sunma hızlarını dikkatte alırsak, doğada kullanılan Spor egzersiz uygulamalarının başarı kat sayıları da düşüyor. Buda beni, Smartphone cihazlarında çevrimiçi ve çevrimdışı haritalar kullanabilecek yeni bir program araştırmaya yöneltti. Mobil iletişim cihazları için geliştirilen işe yarar haritalar bulamayınca Google Eart görüntülerinde elde edilen haritalara yöneldim. Bunlara Raster Map (Taranmış harita ve uydu görüntülerinden elde edilen haritalar) deniyor.   Mobile Atlas Creator programı sayesinde offline haritalar oluşturarak, Smartphone ve Gps cihazlarında kullanılabilen harita görüntüleri elde edebiliyorsunuz.

Mobile Atlas Creator 1.7. ve sonraki sürümlerinde, kendi içerisinde çeşitli uydu görüntü sağlayıcı haritalara ulaşabiliyorsunuz. (Google Earth, Google Maps, Google Earth Terrain vb.)  Mobil Atlas Creator programı sayesinde istediğiniz bölgeyi seçip çeşitli ayarları yaptıktan sonra raster görüntülü haritaları çevirebiliyorsunuz. Seçmiş olduğunuz bölgenin koordinatlarını otomatik ayarlayarak, isteğinize göre yakınlaştırma seçeneklerini belirleyip, seçili alanın Google Earth deki gibi yakınlaştırma haritalarını elde edebiliyorsunuz. Yani elde edilen haritaları kurmuş olduğunuz küçük bir program sayesinde, hazırladığınız formatı Smartphone egzersiz uygulamalarında veya GPS cihazınızın kendi programında açıp üzerine rahatlıkla rotalar çizebilirsiniz. Smartphone cihazları için hazırlanan egzersiz veri uygulama programınız ve ya GPS’inizin Raster haritaları desteklemiyorsa. Elde edilen haritaları kullanamazsınız. Ama üzülmeyin, Android işletim sistemli Smartphone cihazınızın OruxMaps uygulaması yüklü ise Mobile Atlas Creator programdan  elde ettiğiniz haritaları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Program link buradan ulaşabilirsiniz.

Android işletim sistemleri için geliştirilmiş, küçük bir yazılım programı olan OruxMaps uygulaması sayesinde, farklı türde cevrimiçi kalibre haritalar (Google Maps, OpenStreetMap, Microsoft, Haritalar, vb.) ve ya çevrimdışı (Raster) haritaları destekliyor. OruxMaps uygulamasının Waypoint gezinme modu ile destek sağlayan uygulama, daha önceden geçilmiş Gpx ve Kml formatlı  eski rotaları özel ses alarmı ile wpt yakınlık alarm gibi özellikleriyle kullanıcılarına kolaylık sağlıyor. Yol işaretleri ekli fotoğraf ses-video medya dosyalarını kaydedilen programda, uzun etkinliklerde kayıt için güç tasarrufu modu ile desteklenmiş. Oruxmaps, Android işletim sistemleri için geliştirdiği uygulamayı buradan indirebilirsiniz

Aynı zamanda verilerinizi ve uydu bilgilerinizi site üzerinden GPX uzantılı dosya olarak dışarı çıkartıp,  GPS aygıtları,  GoogleEarth,  Everytrail, MapMyTracks, Trainingstagebuch   gibi programlarda açabilme. Arkadaşlarınızın profillerini görme, Dünya çapında yeni rotalar bulmanıza ve yeni rotalar paylaşmanıza olanak tanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir